Salicilna kiselina je po svojoj hemijskoj srukturi beta-hidroksi kiselina (BHA). U prirodi se nalazi u kori vrbe, po kojoj je i dobila ime (vrba - Salix alba), a takođe i u brezi i zimzelenom lišću. O protivupalnom delovanju salicilne kiseline se zna još od Hipokrata, kada se vodeni ekstrakti vrbe primenjivao za snižavanje temperature i protiv bolova.

Može li salicilna kiselina pomoći u lečenju akni?

Ako ste se ikada borili s aknama, verovatno ste čuli za salicilnu kiselinu. Ovaj popularni sastojak prisutan je u mnogim proizvodima za negu kože, poznat po tome što pomaže u borbi protiv akni. Ali kako tačno deluje, koje oblike treba koristiti i na šta treba obratiti pažnju? Hajde da sve to razjasnimo.

Kako salicilna kiselina deluje?

Akne nastaju kada se pore na vašoj koži zapuše mrtvim ćelijama i uljem. Ove zapušene pore mogu dovesti do pojave mitisera, belih tačkica ili bubuljica. Salicilna kiselina pomaže tako što prodire duboko u kožu i rastvara mrtve ćelije koje blokiraju pore. Međutim, imajte na umu da rezultati nisu momentalni – može proći nekoliko nedelja redovne upotrebe pre nego što primetite poboljšanje.

Koji oblici i koncentracije su najbolji?

Salicilna kiselina dolazi u različitim oblicima – od gelova i losiona do sapuna i tretmana. Evo nekoliko uobičajenih opcija i kako se koriste:

  • Gel (2–7%) - koristi se jednom dnevno.
  • Losion (2%) - može se nanositi 1 do 3 puta dnevno.
  • Mast (3%) - koristi se po potrebi.
  • Tretmani (0.5–2%) - primena 1 do 3 puta dnevno.
  • Sapun (0.5–3%) - koristi se po potrebi.
  • Proizvodi sa većim koncentracijama mogu se koristiti kao eksfolijanti i često su efikasni ne samo za akne, već i za tretiranje ožiljaka, staračkih pega i melazme.

Moguće nuspojave

Iako je salicilna kiselina generalno bezbedna, može izazvati iritaciju kože, naročito ako ste je tek počeli koristiti. Uklanjanje previše prirodnog ulja sa kože može dovesti do suvoće, svraba, pa čak i perutanja kože. U retkim slučajevima, mogu se javiti osipi ili peckanje.

Na šta obratiti pažnju pre upotrebe?

Pre nego što počnete da koristite salicilnu kiselinu, savetuje se da se konsultujete sa lekarom, posebno ako imate određene zdravstvene probleme poput bolesti jetre, bubrega, ili dijabetesa. Takođe, ako ste trudni ili dojite, obavezno razgovarajte sa lekarom pre nego što uvedete ovaj sastojak u svoju rutinu nege kože.


https://www.healthline.com/health/skin/salicylic-acid-for-acne