Lavanda i etarsko ulje lavande: Prirodni lek za telo i dušu

Lavanda je jedna od najpoznatijih biljaka koja se koristi u prirodnoj medicini i kozmetici već vekovima. Njena karakteristična mirisna aroma i terapeutska svojstva čine je savršenim sastojkom u tretmanima za opuštanje, smanjenje stresa i negu kože. Etarsko ulje lavande je najtraženiji proizvod koji se dobija destilacijom cvetova ove biljke, a koristi se zbog svojih umirujućih, protuupalnih i antiseptičkih svojstava.

Šta je lavanda?

Lavanda (Lavandula angustifolia) je biljka koja pripada porodici Lamiaceae i poznata je po svom prelepom mirisu i lepoj ljubičastoj boji cvetova. Originalno potiče iz Mediterana, ali se danas uzgaja širom sveta zbog svojih lekovitih svojstava. Lavanda je cenjena i u aromaterapiji, jer ima sposobnost da umiri um i poboljša opšte emocionalno stanje.

Prednosti etarskog ulja lavande

Etarsko ulje lavande je široko primenjivano u aromaterapiji, kao i u kozmetici i farmaciji, zahvaljujući brojnim terapeutskim i lečilišnim svojstvima. Ovo ulje sadrži preko 100 aktivnih jedinjenja, među kojima su linalool i linalil acetat, koji imaju umirujuće i antiinflamatorno dejstvo.

  1. Smanjenje stresa i anksioznosti
    Jedna od najpoznatijih primena etarskog ulja lavande je u redukovanju stresa i anksioznosti. Udisanje mirisa lavande može pomoći u smanjenju nivoa hormona stresa – kortizola, i povećati osetljivost na pozitivne emocije. Lavanda je dokazano efikasna u smanjenju simptoma anksioznosti, nervoza i napetosti.

  2. Pomoć u borbi protiv nesanice
    Lavanda je jedno od najpoznatijih prirodnih sredstva za poboljšanje sna. Udisanje njenog mirisa ili korišćenje lavande u obliku etarskog ulja pre spavanja može pomoći da se smirite, opustite i zaspite brže. Istraživanja pokazuju da etarsko ulje lavande poboljšava kvalitet sna, produžujući dubok san i smanjujući noćne probude.

  3. Anti-inflamatorna i antiseptička svojstva
    Etarsko ulje lavande deluje kao protuupalno sredstvo, što ga čini idealnim za upotrebu u tretmanima kože sklonoj iritacijama i upalama. Može se koristiti za ublažavanje simptoma ekcema, akni i drugih kožnih oboljenja. Takođe, antiseptička svojstva lavande pomažu u prevenciji i lečenju manjih rana, ogrebotina i opekotina.

  4. Hidratacija kože
    Lavanda je vrlo efikasna u hidrataciji i obnavljanju kože. Njena antioksidativna svojstva pomažu u zaštiti kože od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Takođe, lavanda ima svojstvo da smiruje kožu, čineći je mekšom i nežnijom.
    Pomoć u lečenju glavobolje

  5. Udisanje mirisa lavande ili nanošenje etarskog ulja lavande na slepoočnice može pomoći u ublažavanju napetosti i migrena. Lavanda je poznata po svojoj sposobnosti da smanji bol i opusti mišiće, što je korisno za osobe koje pate od glavobolje izazvane stresom ili napetostima.

Kako koristiti etarsko ulje lavande?

  1. Aromaterapija
    Najčešći način upotrebe etarskog ulja lavande je u aromaterapiji. Možete koristiti difuzer za širenje mirisa lavande u prostoriji, što će vam pomoći da se opustite, smanjite stres i poboljšate san.

  2. Kupke
    Dodajte nekoliko kapi etarskog ulja lavande u toplu kupku za opustanje mišića i smanjenje stresa. To će vam pomoći da se osvežite, smirite i opustite nakon napornog dana.

  3. Masaže
    Pomiješajte nekoliko kapi etarskog ulja lavande sa baznim uljem (poput jojobino ili bademovog ulja) i koristite ga za masažu. Ovo će pomoći u opuštanju tela i ublažavanju bolova u mišićima, kao i smanjenju stresa.

  4. Koža
    Etarsko ulje lavande može se koristiti za ublažavanje iritacija na koži, opekotina i sitnih posekotina. Nanesite nekoliko kapi ulja na zahvaćeno područje i nežno umasirajte. Ako imate osetljivu kožu, obavezno ga razblažite sa baznim uljem.

  5. Za kosu
    Lavanda je odlična i za negovanje kose. Dodajte nekoliko kapi ulja u šampon ili regenerator, ili ga umasirajte u teme da biste podstakli rast kose i smanjili perut.

    Izvori:

    1. National Center for Biotechnology Information (NCBI) – https://www.ncbi.nlm.nih.gov
    1. Journal of Ethnopharmacology – https://www.journals.elsevier.com/journal-of-ethnopharmacology
    1. The International Journal of Aromatherapy – https://www.elsevier.com
    1. PubMed Central (PMC) – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov